تبلیغات
mosbatnegari - جاکراها
جمعه 8 مهر 1390

جاکراها

• نوشته شده توسط: mehrangiz morabbi

در بدن مراکزی وجود دارد که به آنها مراکز انرژی یا چاکرا گفته می‌شود. چاکرا کلمه‌ای سانسکریت به معنای چرخ است. چاکراها یا مراکز انرژی در حال چرخش هستند و بخش‌های بسیار مهمی از کالبد انرژی محسوب می‌شوند. همانند کالبد فیزیکی که از اعضای حیاتی و کم اهمیت تر تشکیل شده‌است، کالبد انرژی نیز دارای چاکراهای اصلی و فرعی و چاکراهای بسیار کوچک است. چاکراهای اصلی، مراکز انرژی در حال چرخش هستند که به طور معمول ۳ تا ۴ اینچ قطر دارند و اعضای اصلی و حیاتی کالبد فیزیکی را کنترل می‌کنند و به آنها انرژی می‌دهند. چاکراهای اصلی درست مانند نیروگاه‌هایی هستند که انرژی حیاتی را برای اعضای حیاتی و اصلی تامین می‌کنند. اگر این نیروگاهها به خوبی کار نکنند اعضای حیاتی ضعیف یا بیمار می‌شوند، زیرا برای درست کارکردن، انرژی حیاتی کافی ندارند.

قطر چاکراهای فرعی یک تا دو اینچ است و چاکراهای بسیار کوچک، بخش‌های کم اهمیت تر کالبد جسمانی را کنترل کرده و به آنها انرژی می‌دهند. چاکراها در داخل کالبد فیزیکی نفوذ می‌کنند و در ورای آن نیز امتداد می‌یابند.چاکراها از دو طریق “غدد درون ریز و سیستم عصبی” بر جسم اثر متقابل دارند. در مجموع بدن انسان هفت چاکرا دارد و هر یک از این هفت چاکرا با یکی از هفت غده بدن و همچنین با گروهی از اعصاب که شبکه نامیده می‌شوند مرتبط می‌باشد. هر یک از این چاکراها به یکی از قسمتهای بدن و وظایف مخصوص درون بدن پیوسته هستند که بوسیله شبکه عصبی یا غددی که به آن چاکرا مربوط می‌باشند کنترل می‌شوند.

همه احساسات ، ادراک ، آگاهیها و هر چیزی که ممکن است برای شما اتفاق بیفتد را می‌توان به هفت دسته تقسیم کرد و هر کدام از این دسته‌ها به یکی از چاکراها پیوسته ‌است . پس چاکراها نه تنها نماینده اعضای بدن شما هستند بلکه نماینده قسمتهای مخصوصی از حواس و ادراک شما نیز محسوب می‌شوند. وقتی شما احساس تنش می‌کنید ، این تنش را در چاکرای مرتبط با آن قسمت نیز احساس می‌کنید و این چاکرا و عضو مرتبط با آن دچار استرس می‌شوند. تنش در چاکرا بوسیله شبکه عصبی که به این چاکرا پیوسته ‌است مشخص می‌شود و به اندامی که توسط این شبکه کنترل می‌شوند انتقال می‌یابد.هنگامی که این تنشها برای مدت زمان طولانی و یا با شدت زیادی در شخص بماند علائم بیماری نمایان می‌شود. بیماری‌ها در اثر بسته شدن این مراکز انرژی پدید می‌آیند.

وظایف چاکرا
۱)جذب، گوارش و توزیع پرانا ( انرژی حیاتی ) در بخش‌های مختلف بدن بر عهده آنهاست.

۲) کنترل، تقویت و مسئولیت درست کار کردن کالبد جسمانی و اعضای مختلف آن را برعهده دارند. غدد درون ریز به وسیله بعضی از چاکراهای اصلی تنظیم می‌شوند و انرژی می‌گیرند. با کنترل و دستکاری چاکراهای اصلی می‌توان غدد درون ریز را تحریک یا مهار کرد. تعداد زیادی از ناخوشی‌ها، تا حدودی ناشی از خوب کار نکردن چاکراها هستند.

۳) بعضی از چاکراها مراکز استعدادهای روانی هستند. فعال سازی چاکراهای خاص ممکن است باعث توسعه یافتن استعدادهای روانی خاص شود. برای مثال چاکراهای کف دست برای فعال کردن، آسانترین و امن ترین چاکراها هستند. با فعال کردن چاکراهایی که در مرکز کف دستها قرار دارند فرد می‌تواند توانایی خود را در احساس کردن انرژی‌های لطیف، هاله درونی، هاله تندرستی و هاله بیرونی توسعه دهد. این کار با تمرکز کردن به سادگی انجام می‌شود.

فعال سازی چاکرا

تمرینات و تکنیک هائی که می‌تواند این مراکز را فعال سازند متعدد و ویژه هستند و نیاز به کسب مهارت طی چند ماه تا چند سال است. توانائی و قدرت‌های حاصل از فعال شدن انرژی چاکراها ، کرامت یا سیدهی نامیده می‌شود و به معنای قدرت‌های روحی است.

چاکراههای انرژی

واژه چاکرا، واژه ای برگرفته ازفرهنگ هندیان باستان است.شکل کلی چاکراهاساختاری،قیف گونه داردکه تاحدودی شبیه به گل نیلوفراست.

وظایف چندگانه چاکراها

یکی ازمهم ترین وظیفه ی شبکه ی چاکراهاعبارت است از انتقال نیروی حیات به هسته ی تک تک سلولهای بدن.همچنین هرچاکراجریان وتبادل انرژیهای ابعادلطیف راازطریق تنزل دادن آنها تسهیل می کندتاآنهابتوانندمورداستفاده ی کالبدجسمانی قرارگیرند.به طورمشابه ، چاکراها ارتعاشات انرژی رااعتلامی بخشندتاآنهابتواننددرسطوح لطیف مورداستفاده قرارگیرند.

تعدادچاکراهای انرژی

عقایدمتفاوتی درموردتعداد چاکراهای انرژی انسان وجوددارد، عده ای 14،عده ای دیگر11،9،7 می دانند،اماشیعیان تعدادمراکزانرژی انسان را14مرکزمی دانند.

چاکراهای انرژی
هفت چاکرای اصلی عبارتنداز:

چاکرای هفتم

چاكرای هفتم در وسط سر در بالاترین نقطه قرار دارد. این چاكرا با تمام رنگ های رنگین كمان می درخشد اما رنگ غالب آن بنفش پررنگ است. اینجا جایی است كه انگار در خانة‌ خود هستیم و یگانگی با اصل الهی ازلی را تجربه می كنیم.
جالب است بدانید كه گره ای به آن معنا در چاكرای هفتم وجود ندارد. صرفا دامنه باز بودن آن می تواند كم یا زیاد باشد.
وقتی رشد چاكرای هفتم ا فزایش می یابد در می یابید كه دنیای مادی هیچ چیز نیست و به علت یگانگی با هستی الهی همه چیز در درون شما وجود دارد.
در این زمینه جالب است كه توجه داشته باشید ملاج كودك در سن 9 تا 24 ماهگی اول زندگی اش باز باقی می ماند. در طول این دورة‌ اولیة‌ زندگی روی زمین طفل در آگاهی و وحدت كامل به سر می برد.


زمانی را تنها در قلة‌ كوهی بلند گذراندن بهترین راه برای كمك به باز كردن چاكرای هفتم است. به دلیل این كه در آنجا از دغدغه های زمینی تان دور هستید و می توانید از مسایل زندگی شخصی خود رها شده و با نزدیك شدن به آسمان احساس بیكرانگی كنید.


چاکرای ششم

چاكرای ششم در فاصلة‌ یك انگشت بالای پل بینی در وسط پیشانی قرار دارد كه جایگاه نیروهای ذهنی متعال، تشخیص ، حافظه و ارادة‌ ماست.
درك شهودی و روش بینی مخصوص این چاكراست. عملكرد هماهنگ این چاكرا باعث می شود كه ذهنی فعال و كل نگرانه داشته باشید. توجه به حقایق اسرار آمیز نیز به این چاكرا مربوط می شود.
كسی كه چاكرای ششم در او عملكرد ناهماهنگی دارد، بیش از حد روی حوزة‌ عقل پافشاری می كند و تصمیمات زندگی اش منحصرا با عقل و منطق صورت می گیرد . این افراد تنها چیزهایی را قبول می كنند كه ذهن شان بتواند درك كند و به آسانی قربانی تكبر روشنكفرانة‌ خود می شوند.
كم كاری چاكرای ششم باعث می شود كه تنها حقیقتی را ببینید و باور كنید كه در جها ن بیرون قابل دیدن باشد. در این صورت حقایق روحانی را رد كرده و افكار پریشان و آشفته ای خواهید داشت. كسانی كه خیلی فراموش كار بوده و بینایی ضعیفی دارند اغلب چاكرای ششمشان كم كار است. اشخاصی كه 4 ساعت به حالت خواب و بیدار هستند چاكرای ششم شان فعال است.
فعال کردن چاکرای ششم
تماشای آسمان آبی پررنگ و پر ستارة‌ شب چاكرای ششم را فعال می كند.
رنگ درمانی
بنفش روشن اثر پاك كننده و باز كننده بر روی چاكرای ششم دارد. به ذهن عمق و روشنی می بخشد و حواس را تقویت می كند و همین طور آنها را بر روی سطوح لطیف ادراك باز می كند.
رایحه درمانی
رایحة‌ نشاط آور نعنا گره های چاكرای ششم را باز می كند و كمك می كند تا شخص از قالب های افكار محدود رها شده و قدرت تمركز را زیاد می كند.
رایحة یاسمن ذهن را بر روی تجسم و تصویری كه حامل پیامی از حقیقت عمیق تر است باز می كند. .


چاکرای پنجم

    چاكرای پنجم بین حفرة گردن و حنجره قرار دارد. مركز ظرفیت بیان، ارتباط و الهام انسان است. ارتباط برقرار كردن در زندگی شخصی عمدتا از راه صحبت كردن و همین طور با حركت صورت می گیرد كه مربوط به این چاكرا می باشد.
    اگر این چاكرا هماهنگ كار كند می توانید كاملا ساكت بمانید و از صمیم قلب به دیگران گوش داده و حرف هایشان را درك كنید. گفتارتان خلاق و پرشور بوده و در عین حال كاملا واضح است. صدای شما پرطنین و خوش آهنگ است. وقتی با مشكل یا مخالفتی روبه رو می شوید با خودتان صادق باقی خواهید ماند و می توانید اگر بخواهید «نه» بگویید. نظر دیگران هم نمی تواند شما را تحت تأثیر قرار دهد یا فریب دهد.
    اگر چاكرای پنجم هماهنگ كار نكند كلامتان خشن، بی ادبانه، سرد و جدی است. صدایتان نسبتا بلند و كلام تان فاقد معنای عمیق است. اگر چاكرای پنجم فعال باشد 4 تا 5 ساعت خواب در شب به طرف راست و چپ به طور متناوب می خوابید.
    كاركرد ناهماهنگ چاكرای پنجم باعث می شود كه عده ای از قدرت بیان شان برای گول زدن دیگری سوء استفاده كنند.
    كم كاری چاكرای پنجم باعث خجالتی شدن، ساكت بودن و دورن گرایی می شود. در این صورت وقتی صحبت می كنید فقط در مورد چیزهای كم اهمیت زندگی بیرونی تان حرف می زنید.
فعال کردن چاکرای پنجم  نور آبی و شفاف آسمان صاف چاكرای پنجم را هماهنگ می كند برای جذب کامل رنگ آبی آسمان، روی زمین دراز بكشید و رلكس باشید، و وجود درونی تان را رو به گستردگی لایتناهی افلاك باز كنید.

بیماریها: بیماریهای گلو ،ورم لوزه ،سرفه ،برونشیت ،آسم ،عفونتهای بخش تحتانی دستگاه تنفس ، ناراحتی های ریه ، سینوسها و حنجره ، سرماخوردگی عمومی ،لارنژیت(التهابحنجره)، گواتر ، خستگی گردن ، دندان درد و مشکلات لثه ، دندان در آوردن کم کاری  یا پر کاری تیروئید ، آبله مرغان ، تب ها ، نیش حشرات ، قلنج ، خارش ، سفیدی مو و ...
تغذیه رنگی:  توت آبی ، انگورها ، آلو سیاه و اغلب میوه های آبی و ..
کاهش زودرنجی

    سنگ chalcedony آبی متمایل به سفید اثر مثبت بر غدة‌ تیرویید دارد و تندخویی و زود رنجی را كاهش می دهد. اگر می خواهید قدرت ابراز وجودتان در زمینة‌ نوشتن یا صحبت كردن بیشتر شود از این سنگ استفاده كنید، این سنگ بر چاكرای پنجم اثر می گذارد.
  رایحه درمانی رایحة‌ تند مریم گلی امواج شفا را به طرف «مركز تكلم» می فرستد و چاكرای گلو را از انقباض رها می كند.

 
چاکرای چهارم.

 این چاكرا در وسط قفسة سینه هم سطح با قلب قرار دارد . چاكرای قلب جایگاه عمیق ترین و پر شورترین احساسات عاشقانة ماست.
اگر این چاكرا درست كار نكند دائما می خواهید در خدمت دیگران باشید و سخاوتمندانه عمل كنید بدون آن كه حقیقتا به سرچشمة عشق وصل باشید. همیشه در ازای «عشقی» كه می دهید انتظار سپاس و قدردانی دارید. مهر و محبت دیگران شما را شرمنده می كند و شاید احساس می كنید كه به عشق دیگران نیازی ندارید.
اگر چاكرای قلب كاملا بسته باشد علایم خود را با سردی،‌ بی تفاوتی و سنگدلی نشان می دهید.
كسانی كه چاكرای قلب فعالی دارند معمولا به سمت چپ و حدود 5 تا 6 ساعت در شب می خوابند.

فعال کردن چاکرای چهارم   
اگر چاكرای چهارم یعنی چاكرای قلب در شما فعالیت متعادلی ندارد. هر شب چند لحظه قبل از خواب مصوت " آ ه"   را با نت فا تكرار كنید. این مصوت نشانه پذیرش زندگی است.این مصوت عشق را در شما متوجه افراد دیگر می سازد وچاكرای قلب شما را كه به خاطر عشق دختر دایی تان مسدود شده باز می كند.آگر اتاق جدایی برای خود دارید در اسرع وقت دیوار های آن را به رنگ صورتی در آورید. از نظر رایحه درمانی عطر گل محمدی امواج شفا بخش آزرده دلی رادر خود دارد. حتی المقدور گلدانی از این گل تهیه كرده و در زمان های دلتنگی با نفس عمیق عطر آن را وارد ریه های خود كنید تا اثر معجزه آسای آن را به سرعت دریافت كنید.    
فعال کردن چاکرای چهارم(قلب)
    پیاده روی آرام در فضای سبز، چاكرای قلب را هماهنگ می كند. هر دانة‌ شكوفه حامل پیامی از عشق و شعف پاك است به این شكوفه ها مخصوصا به گل های صورتی رنگ نگاه كنید تا چاكرای قلب شما سالم بماند. آسمان صورتی با ابرهای لطیف به قلب شما روشنایی می بخشد. موسیقی كلاسیك و آهنگ های عرفانی اثر پاك كننده بر این چاكرا دارد.
اگر این چاكرا درست كار نكند دائما می خواهید در خدمت دیگران باشید و سخاوتمندانه عمل كنید بدون آن كه حقیقتا به سرچشمة عشق وصل باشید. همیشه در ازای «عشقی» كه می دهید انتظار سپاس و قدردانی دارید. مهر و محبت دیگران شما را شرمنده می كند و شاید احساس می كنید كه به عشق دیگران نیازی ندارید.
    اگر چاكرای قلب كاملا بسته باشد علایم خود را با سردی،‌ بی تفاوتی و سنگدلی نشان می دهید.
    كسانی كه چاكرای قلب فعالی دارند معمولا به سمت چپ و حدود 5 تا 6 ساعت در شب می خوابند.

رنگ درمانی و رایحه درمانی چاکرای چهارم
رنگ درمانی
    رنگ سبز جنگل ها چاكرای قلب را هماهنگ می كند. استفاده از رنگ صورتی حتی در ملحفه و روبالشی باعث می شود احساس عشق و مهربانی در شما بیدار شده و شادی كودكانه ای به بار بیاورد.
   رایحه درمانی
    عطر گل سرخ امواج عاشقانه و ملایمی به چاكرای قلب وارد می كند و باعث می شود كه قدرت عشق در شما تقویت شود ضد پیری


چاکرای سوم

تقریبا دو انگشت بالای ناف جایگاه چاكرای سوم است. اگر این چاكرا هماهنگ كار كند شما می توانید خود را كاملا باور كنید و هم چنین به احساس دیگران و ویژگی های شخصیتی آنها احترام بگذارید.
وقتی چاكرای سوم درست كار نكند می خواهید همه چیز طبق خواسته های شما انجام شود، دوست دارید دنیای درون و بیرون را كنترل كنید با این وجود از درون ناآرام و ناراضی هستید. كم كاری چاكرای سوم شما را مأیوس و ناامید می كند.
اگر طرز خوابیدن شما به پشت و حدود 8 – 7 ساعت باشد جاكرای سوم شما فعال می باشد.
مانی پورا چاکرا _شبکه خورشیدی ، مرکز ناف
محل : دو انگشت بالای ناف / غده مربوطه :لوزالمعده ، پانکراس(کبد) / هورمون مربوطه: انسولین(کیسه صفرا) / بخشهای مربوطه : فسمت پایین پشت ، حفره شکمی ، جهاز هاضمه ،معده ، کبد ، طحال ، کیسه صفرا، دستگاه عصبی غیر ارادی / حس :بینایی / رنگ :زرد _زرد طلایی / عنصر وابسته : آتش / زمینه : شکفتن شخصیت ، عملکرد بر اساس احساسات و تجربه ، شکل گیری شخص ، نفوذ و قدرت ، خرد ، رشد تجربیات / جهت چرخش چاکرا :در زنان بر خلاف جهت عقربه های ساعت و در مردان در جهت عقربه های ساعت / امکان پاکسازی و فعال ساختن چاکرای دوم :لذت بردن از نور خورشید ، مزرعه گندم رسیده ،گل آفتابگردان / نوع یوگا :تانترا یوگا / سیاره های وابسته : خورشید ، مشتری، تیر ، مریخ

انسداد انرژی و کم کاری چاکرای سوم
وقتی چاکرای سوم درست کار نکند ، فرد میخواهد همه چیز بر طبق خواسته های او انجام شود و دوست دارد دنیای درون و بیرون را کنترل کرده و غلبه و اعمال قدرت کند ولی از درون ناآرام و ناراضی است . احتمالا او در دوران کودکی یا نوجوانی طرد شدن را تجربه کرده است . او توانایی رشد ارزشهای خود را ندارد و اصرار میورزد تا فعالیتهای بیرونی را افزایش دهد تا بتواند احساسات آزار دهنده ، کمبودها و نقطه ضعف ها را بپوشاند و نیاز به آرامش درونی دارد . نگرانی و ناآرامی و استرس او واکنش همه خشمی است که در مدت زمانی طولانی فرو خورده است .هر استرسی میتواند احساسی مانند گرسنگی ایجاد کند .حتی زمانی که بدن احتیاج به غذا ندارد و این گرسنگی همان نیاز به انرژی در این چاکرا میباشد . انسدادهای متداول انرژی دراین چاکرا عبارتند از : عصبانیت ، ترس، عدم اعتماد به نفس ، احساس گناه ، دیابت ، مشکل فشار خون ، مشکلات گوارشی ، عقده حقارت یا عقده خود بزرگ بینی ، مشکل در پانکراس و معده ، خجالتی و کم رو بودن و...کم کاری چاکرای سوم فرد را مایوس و ناامید کرده و سدهایی را مانع تحقق خواسته هایش میبیند . احتمالا آزادی شخصیت او در زمان کودکی به شدت محدود شده است و او ترس از دست دادن تایید والدین و معلمان را داشته و در ابراز احساسات تردید و آنها را سرکوب و باعث تلمبار شدن آنها شده و این همان چیزیست که باعث به وجود آمدن مشکل در این چاکرا شده است ، وقتی با مشکلی رو به رو میشود احساس ناراحتی و تردید پیدا کرده یا به شدت عصبی میشود و اعمالش به شدت بی نظم و بی برنامه میشود .

کارکرد کبد و چاکرای سوم
كاركرد كبد به چاكرای سوم مربوط می شود.این چاكرا مثل خورشید مركز قدرت ماست.این چاكرا باعث می شود تا بتوانیم انرژی خورشیدی كه كالبد دوم - كالبد اتری-ما را رشد می دهد جذب كنیم.شما قبل از خواب مصوت "او" كه به شكل "او" در كلمه انگلیسی "گاد" به معنی خدا تلفظ می شودرا تكرار كنید.این مصوت حركت دورانی به امواج بدن شما داده و انرژی بدن شما را با انرژی یكپارچه هستی هماهنگ می كند.دراولین فرصت یك انگشتر با سنگ كهربا تهیه كرده و همیشه آن را در دست داشته باشید. این سنگ به پاكسازی كبد كمك فراوانی می كند.

فعال کردن چاکرای سوم
رنگ طلایی نور خورشید خصوصیات چاكرای سوم شما را تقویت می كند. تماشای مزرعه ای از گندم های رسیده در زیر نور خورشید نیز چنین اثری دارد. برای رهایی از غم به گل آفتابگردان نگاه كنید

رنگ درمانی   
    رنگ زرد روشن چاكرای سوم را فعال می كند، به افكار و اعصاب ما نیرو می دهد و حتی ممكن است ارتباط با دیگران را افزایش دهد. احساس خستگی درونی با رنگ زرد برطرف شده و باعث فعال شدن و تحرك شما می شود.


 
چاکرای دوم

چاكرای دوم كه چاكرای جنسی نیز خوانده می شود و در زبان سانسكریت سوادهیستانا نام دارد كه به معنای خانه مخصوص او است. سوادهیستانا از ریشه سواد به معنی شیرینی نشات گرفته است كه به شیرینی لذت جنسی اشاره میكند. حس مرتبط این چاكرا حس چشائی است. این حس به مانند حس بو یائی از قدیمی ترین حس ها در میان موجودات زنده است. رنگ چاكرای دوم نارنجی است.

چاکرای دوم نقش مهمی در کنترل تولید مثل و کسب لذتها در زندگی بازی می کند. عنصر این چاکرا آب است.
چاكرای دوم بالای ناحیه شرمگاهی قرار دارد و به استخوان خاجی وصل است و مركز احساسات نخستین تصفیه نشده انرژی .... و خلاقیت می باشد. عملكرد هماهنگ چاكرای دوم باعث می شود كه در ارتباط با دیگران خصوصا در برابر جنس مخالف رفتاری طبیعی داشته باشید و جریان انرژی خلاق حیات را در درون بدن و روان ذهن تان جاری احساس كنید. این هماهنگی باعث می شود كه نه تنها در زندگی خودتان كه برای دیگران نیز انگیزه ایجاد كنید

نمایی از چاکرای دوم در دیدگاه کوندالینی.
حیوان چاکرا سوسمار ماهی است. خود چاکرا به صورت نیلوفری با شش گلبرگ کشیده می شود. ایزد چاکرا ویشنو و ایزد بانوی آن شاکتی راکینی نام دارد.


فعال کردن چاکرای دوم
 مهتاب و تماشا یا لمس آب های زلال خارج از شهر چاكرای دوم را فعال می كند. ماه به خصوص در زمان بدر كامل احساسات شما را زنده می كند و باعث می شود تا پیام های روح تان را از راه تجسم و رویاهایتان بگیرید. مشاهدة‌ آب های زلال طبیعی و یا غوطه ور شدن در آن یا نوشیدن جرعه أی از آب چشمه در پاكسازی و تزكیه روح به شما كمك می كند و باعث آزاد شدن احساسات تان از گرفتگی ها و گره ها می شود به این معنا كه نیروی حیات مجددا می تواند آزادانه در درون تان جاری شوداگر بتوانید مشاهدة‌ ماه و لمس اب را همزمان تلفیق كنید اثر آن بر روی چاكرای دوم چشمگیر خواهد بود

عملکرد ناهماهنگ چاکرای دوم

بدكار كردن چاكرای دوم معمولا در سن بلوغ به وجود می آید. بیدار شدن انرژی های جنسی بی ثباتی ایجاد می كند و والدین و مربیان به ندرت توانایی آموزش درست به جوان ها را دارند كه چگونه این انرژی را كنترل كنند. غالبا كمبود محبت و نوازش كه ریشه در دوران كودكی دارد ممكن است بعدا به نفی یا سركوب امیال جنسی منتهی شود، در نتیجه انرژی جنسی در را ه نامناسب، خود را نشان می دهد. اغلب با زیاده روی در رابطة جنسی، خیال پردازی و یا سركوب امیال كه گاه گاه به صورت طغیان انرژی اتفاق می افتد و هم چنین ممكن است به حالتی شبیه به اعتیاد به مواد مخدر درآید، مشاهده می شود. در اینجا انرژی جنسی درست شناخته نشده و در جهت غلط به كار برده می شود

رهایی از احساسات سركوب شده جنسی
برای رهایی از احساسات سركوب شده جنسی خصوصا در دوران نوجوانی گوش دادن به صدای پرندگان، صدای جریان آب و حتی نوای شرشر یك فوارهء كوچك یا پخش صدای ضبط شدهء‌ آن در لحظاتی از شب یا روز بسیار ثمربخش است و چاكرای دوم را آرام می كند.

    موسیقی درمانی
      هرنوع موزیك كه شادی و سرور ایجاد می كند برای فعال كردن چاكرای دوم مناسب است. برای آرام كردن و یا هماهنگ ساختن انرژی چاكرای دوم می توانید به صدای پرندگان،‌ صدای جریان آب ،‌ حتی نوای شرشر یك چشمه یا فوارة‌ كوچك در منزل یا خارج از منزل گوش دهید.
   
    رنگ درمانی
     رنگ نارنجی روشن چاكرای دوم را فعال می كند. این رنگ عزت نفس را تقویت كرده و باعث افزایش نشاط می شود.
    رایحه درمانی
    روغن چوب صندل در تعالی رابطة‌ دو عاشق به سطح معنوی مؤثر است. علاوه بر این باعث تلفیق انرژی های معنوی در تمام سطوح فكر، احساس و عمل می شود

تعادل هور منی در زنها
   برای تعادل هورمونی در زن ها از سنگ قمر می توان استفاده كرد. این سنگ بر روی چاكرای دوم تاثیر می گذارد
غلبه بر ترس.
اگر ترس در شما زیاد است از سنگ قمر استفاده كنید. این سنگ احساساتتان را بر شما آشكار می كند و آنها را با هم هماهنگ كرده وكرده و ترس را از شما دور می سازد ترس را از شما دور می سازد


 


انواع چاکراهای رایج


١- چاکرای اول : چاکرای ریشه یا پایه ستون فقرات -مولادهارا

(Base chakra – Muladhara – Root chakra)
چاکرای تکیه گاه ، محل ورود «پرانا» یا انرژی حیاتی است. طیف رنگی مربوط به این چاکرا قرمز است که نشانه زندگی، قدرت و نیروی جسمانی است. این رنگ روی کم خونی و فقر غذایی اثر خوبی دارد و ارتعاشات تقویت کننده و درمان کننده دارد.
منطقه: بین معقد و دستگاه تناسلی (نشیمنگاه)
غدد مرتبط: فوق کلیوی (که آدرنالین تولید می‌کند)
رنگ: قرمز تند
عطر: درخت سدر – درخت میخک
عضو وابسته: استخوان‌ ها ،دندان‌ ها ،ناخن ،پا ،روده ،مقعد ، پروستات
شکل: نیلوفر چهار پر
تاثیرات: امنیت ، بقا ، ایمان ، ارتباط ، پول ، خانه . توانایی بنا کردن و حاضر بودن در زمان و مکان . همچنین این چاکرا ارتباط مادر با شخص را منعکس می‌کند و با احساس شخص در رابطه با بودنش بر روی زمین و همچنین با جسم در ارتباط است . تنشهایی که در جسم بوسیله این چاکرا کنترل می‌شود در قسمتهایی که به این چاکرا ارتباط دارد نشان داده می‌شود. 

٢- چاکرای دوم :چاکرای خاجی یا مرکز کلیه -سواد هیستانا
(Sacral chakra – Swadhisthana)

 

 

این چاکرا در قسمت پایین شکم قرار گرفته است. طیف رنگی مربوط به این چاکرا نارنجی می‌باشد. نارنجی علامت انرژی است. این رنگ قدرت ارتباطی، دفع خشم و کنترل بر خویشتن را متعادل می‌کند و مسائل مربوط به هضم غذا و گردش خون را منظم می‌سازد.
منطقه: انتهای ستون فقرات ۱ تا ۱۲ اینچ زیر استخوان خاجی
غدد مرتبط: پروستات ،گنادها
رنگ: نارنجی
عطر: چوب صندل
وظیفه: تولید مثل جنسی
عضو وابسته: کلیه‌ها ،مثانه‌ها ، اسپرم‌ها ،مایعات بدن ، اعضای تکثیر شونده
شکل: نیلوفر شش پر
تاثیرات: این چاکرا به قسمتی از آگاهی که مربوط به غذا و روابط جنسی است مربوط است. ارتباط این چاکرا با درون است و اینکه جسم به چه چیزی نیاز دارد و چه چیزی او را خشنود می‌سازد. توانایی شخص برای داشتن بچه نیز در ارتباط با این چاکرا است. همچنین این چاکرا با احساسات و خواسته های احساسی شخص پیوسته‌ است.
 

٣- چاکرای سوم :چاکرای شبکه خورشیدی یا چاکرای شبکه عصبی زیر معده -مانی پورا
(Solar plexus chakra – Manipura/Nabhi)

 

 

طیف رنگی مربوط به این چاکرا زرد و زرد طلایی است که نشانه عقل، هوش و ذهنیت است. این چاکرا بالاتر از ناف قرار گرفته ‌است. رنگ زرد تأثیر مثبتی روی کبد، طحال، کیسه صفرا و اعصاب دارد و قدرت درمانی برای بیماری مرض قند و یبوست دارد و کنترل کننده چاقی است.
منطقه: در پشت و امتداد ستون فقرات مقابل ناف ، پشت شکم
غدد مرتبط: پانکراس
رنگ: زرد – طلائی
عطر:اسطو خودوس
وظیفه: ساختار وجودی
عضو وابسته: شکم، معده ، کبد ، طحال ، دستگاه گوارش ، صفرا ، سیستم عصبی خودکار
شکل: نیلوفر ده پر
تائیرات: قسمتی از آگاهی که وابسته به این چاکرا می‌باشد شامل احساس قدرت ، کنترل کردن و آزادی وجود است. فعالیتهای ذهنی و ذهن نیز به این چاکرا پیوسته می‌باشند. چاکرای شبکه خورشیدی نیز با قسمتی از وجود که به آن شخصیت یا خود( ضمیر شخصی) می‌گویند مرتبط است.
 

۴- چاکرای چهارم : چاکرای قلب یا عشق الهی -آنا هاتا
(Heart chakra – Anahata)

 

 

در وسط جناق سینه و بالای قلب قرار دارد. طیف رنگی مربوط به این چاکرا سبز است.
منطقه: در پشت و بین دو کتف و بالاتر از قلب
غدد مرتبط : تیموس
رنگ: سبز ، صورتی
وظیفه : عشق خالص
عضو وابسته: قلب ،قفسه سینه ، پوست ، گردش خون ، حفره شکم
شکل: نیلوفر دوازده پر
تاثیرات: احساس عشق و ارتباط با مردم در نزدیکی قلب (بعنوان مثال: مادر ، پدر ، خواهر و برادر ، همسر و فرزندان).مشکل تنفس یا ششها تنش را در چاکرای قلب نشان می‌دهد

۵- چاکرای پنجم: چاکرای گلو یا حلق-ویهودها
(Throat chakra-  Vishuddha -  Vishuddhi)

 

 

این چاکرا روی حلق قرار گرفته‌است. طیف رنگی مربوط به این چاکرا آبی است که علامت جاودانگی، اخلاص و الهام است. این رنگ روی بیماریهای گرفتگی گلو و ناراحتی‌های عصبی تأثیرگذار است.
منطقه: پائین و پشت مهره گردن ، بین گودی گلو و حنجره
غدد مرتبط: تیروئید
رنگ: آبی کمرنگ
عطر: گل سرخ
وظیفه: بیان ، بودن
عضو وابسته: گردن ، گلو ، فک و بازوها را کنترل می‌کند و به عصبهای بازویی یا گردنی مرتبط است.
شکل: نیلوفر شانزده پر
تأثیرات: نشان دهنده بیان کردن و دریافت کردن است . در اینجا بیان کردن می‌تواند از طریق ارتباط برقرار کردن با چیزی که می‌خواهید و یا چیزی که احساس می‌کنید باشد و همچنین می‌تواند بصورت هنری مانند نقاشی هنرمند، موسیقی یک موسیقیدان و استفاده از اشکال برای بیان درون خود باشد

۶- چاکرای ششم : چاکرای پیشانی یا چشم سوم -آجنا
(Brow chakra – Ajna – third eye – Bindu)

 

 

در سمت پیشانی و کمی بالاتر از بین دو چشم قرار دارد. طیف رنگی مربوط به این چاکرا آبی نیلی است. این رنگ باعث باز شدن چشم سوم – دید بیرونی و درونی – است. این رنگ برای آرامش و درمان بیماریهای ذهنی مفید است. رنگ نیلی آگاهی را بالا می‌برد و برای زنده کردن خاطرات فراموش شده مفید است.
منطقه: بین دو ابروان ، به پهنای یک بند انگشت بالای پل بینی و جلوی سر
غدد مرتبط: هیپوفیز صنوبری
رنگ: نیلی،بنفش
وظیفه:دانش هستی
عضو وابسته: صورت، چشم، گوش، بینی
شکل: نیلوفر دو پر(۹۶ پر)
تاثیرات: این چاکرا با درونی ترین قسمت وجودی انسان ( به عقیده غربیهای باستان مربوط به ناخودآگاه می‌باشد) که روح نام دارد و همچنین معنویت مرتبط است. این مکانی است که محرک ما و میزانی از آگاهی که فعالیتها و در واقع زندگی ما را هدایت می‌کند در آن قرار دارد.
 

٧-چاکرای هفتم : چاکرای بالای جمجمه یا تاج سر یا ساهاسرارا
(Crown chakra – Sahasrara)

 

 

چاکرای فرق سر در قسمت میانی بالای سر قرار دارد. طیف رنگی مربوط به این چاکرا بنفش است. این رنگ برای بیماری‌های ذهنی مناسب است و خواب را تنظیم می‌کند
منطقه: در وسط سر و مغز تاج سرقرار دارد.
غدد مرتبط: صنوبری (کاجی شکل ) و مخاطی
رنگ: بنفش
احساس: سرخوردگی ، عدم غلبه برترس و اضطراب
وظیفه: وجود مطلق
عضو وابسته: مغز ،مخچه
شکل: نیلوفر هزار پر
تاثیرات: این چاکرا به احساس یگانگی و جدایی مربوط است و ارتباط ما را با زمین و همچنین با پدرمان نشان می‌دهد. چاکرای هفتم نمایانگر ارتباط با پدر است که ارتباط ما با قدرت و همچنین در نهایت ارتباط ما را با خدا را نشان می‌دهد. وقتی کسی احساس جدایی از پدرش را تجربه کرده باشد این چاکرا را می‌بندد و احساس تنهایی و انزوا را تجربه می‌کند . مثل اینکه در پوسته‌ای قرار گرفته باشد و نتواند با اطراف خود ارتباط برقرار کند.

 


نظرات() choc
جمعه 14 اردیبهشت 1397 05:02 ق.ظ
I am really enjoying the theme/design of your weblog.
Do you ever run into any internet browser compatibility problems?
A couple of my blog audience have complained about my website not
working correctly in Explorer but looks great in Safari.

Do you have any suggestions to help fix this problem?
How much can you grow from stretching?
یکشنبه 12 شهریور 1396 05:13 ق.ظ
Hello my family member! I want to say that this post is amazing, nice written and include
almost all important infos. I'd like to see extra posts like this .
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر